Jedyne gospodarstwe ekologiczne w gminie Ozimek. Tłoczymy soki z naszych własnych owoców i warzyw. Zmęczonych, Zielonych, Indywidualistów, Babcię z Dziadkiem, Mamę z Tatą i Dzieciaki serdecznie zapraszamy na szczególny, wyjątkowy i niezapomniany urlop dla wszystkich zmysłów!

Proszę zainstalować aktualną wersję Flash

Eko-gospodarstwo

Gospodarstwo leży w Dolinie Małej Panwi, u ujścia rzeki do Dużego Jeziora Turawskiego. Na zabudowę zagrody składa się 20 letni dom oraz ponad 100 letnie zabudowania gospodarskie, które wymagają gruntownego remontu.

 

Obejmuje ono 11 ha, w skład których wchodzą łąki, zboża, uprawy warzywne i sad, z czego największa część, bo aż 8 ha przypada na łąki.

 

Myślą przewodnią naszego gospodarstwa ekologicznego jest zachowanie naturalnej różnorodności biologicznej, więc brak jest typowej specjalizacji i monokultury.

 

Dużą działkę stanowi sad, któremu daleko do sadu towarowego i który służy także jako poletko doświadczalne. Inna część upraw to dynie, warzywa sezonowe i zioła a przede wszystkim łąki, które w najbliższych latach ulegną przekształceniu na ekstensywne sady starych odmian na użytkach zielonych.

 


W sadzie rosną głównie jabłka, ale także śliwy, grusze, czereśnie, maliny, porzeczki, brzoskwinie i wiśnie. Sad składa się z części nowej obsadzonej nowoczesnymi odmianami parchoodpornymi oraz z części starej, w której rosną drzewa starych odmian.

jabłkadynie, cukinie, patisony

Z upraw warzywniczych największą powierzchnię zajmują rośliny dyniowate, tj. dynie, cukinie i patisony, z których robimy przeróżne potrawy i przetwory. Nadmiar przeznaczony jest na paszę dla świnek.


W znacznie mniejszych ilościach uprawiamy całą gamę warzyw począwszy od bardzo powszechnych a na ziołach i mało znanej skorzonerze kończąc.

warzywa i ziołaświnki wietnamskie

 

 

« powrót